Banka Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer

banka kredi faizleri düşecek mi
Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Banka faizleri her ay düzenli olarak değişmekle beraber bazı aylar yükselirken, bazı aylarda düşebiliyor. Durum böyle olunca ev kredisi veya ihtiyaç kredisi çekmek isteyenler, kredi faizlerinin ne zaman düşeceğini merak etmektedir.

Kredi faiz oranlarının düşmesi,  ülkenin ekonomik durumuna merkez bankasının almış olduğu faiz kararlarına ve ekonominin gidişatına göre değişiklik gösterebilmektedir. Günümüzde yaşanan siyasi belirsizlikler, sınır ülkelerde yaşanan yönetim ve iç savaş sorunları, ülkemizin dış politikasından kaynaklanan belli başlı sorunlar şu an için politika faiz bandının önceki yıllara oranla daha yukarılarda olmasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra global anlamda yaşanan ekonomik krizlerin de tüm piyasaları etkilemesiyleyine aynı bağlamda uluslararası para fonlarının faiz oranları kararları ile kredi faizlerinde yükselmelerin olması aşikardır. Kredi faizlerinin en düşük seviyelerde olması için sağlam ekonomik temellere bağlı siyasal istikrar ve para politikalarının devamlılığın sürdürülebilir gerekmektedir. Buna istinaden faizlerin düşmesini beklemek, yukarıda anlattığımız durumların ülkemizde gerçekleşmesiyle mümkün olacaktır. Bu değişimlerin olumlu etkileri ülkenin Ekonomik olarak toparlanmasıyla eş güdümlüdür.

Banka Kredi Faizleri Düşecek Mi

Ülkemizde kıza zamanda önce Merkez Bankası Başkanı değişikliği, sonrasında iktidar partisi genel başkanı ve başbakan değişikliğine istinaden hükümet kabinesi değişiklileri de ekonomi bazlı izlenmesi gereken gelişmelerdendir. Yeni kabinede ekonomi ile ilgili bakanlıkların kimlerde olacağı ve piyasa verecekleri mesajlar da kısa vadede ekonominin yön belirleyicileri olacaktır. Bununla birlikte yapılacak ekonomik reformlarla da uzun vadedeki ekonomi programlarının açıklanmasıyla piyasaların olumlu tepkiler vermesi beklenmektedir. Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankasının yapmış olduğu politika üst faiz bandındaki 0, 50 puanlık indirim de kısa zamanda kredi faizlerinde indirimlere gidilmesine neden olmuş, bu ay içerisinde yapılacak toplantılarda da bu indirimleri destekleyecek gelişmelerin ve faiz indirimlerinin olması beklenmektedir.

banka kredi faizleri düşecek mi

banka kredi faizleri düşecek mi

Banka Faizleri Düşecek Mi

Geçtiğimiz yılın bu zamanlarında faiz oranları şu ihtiyaç kredileri baz alınarak karşılaştırıldığında %1, 10 seviyelerindeyken bugün ise bankalar nezdinde ortama %1, 30-1, 35 bandındadır. Ülkenin seçim atlatmış olması, Güney sınırımızdaki ülkelerde yaşanan olaylar ve ülkemizin yaşamış olduğu terör olaylarının yanı sıra, Rusya ile yaşadığımız uçak krizi, mülteci sorunlarındaki artışlar ve seçim sonrası yaşanan siyasal belirsizliklerden ötürü ekonomimiz ciddi kayıplara uğramış olup dolaylı olarak bu kredi ve kredi faiz oranlarında olumsuz değişimlere yol açmıştır. Bu oranların da yakın zamanda ciddi düşüşlere sahne olacağını beklemek pek inandırıcı olmamakla beraber iç ve dış gelişmeler göz önünde bulundurularak, ihtiyaçlar dâhilinde krediler kullanılmalı fakat mümkün olmadıkça kullanılmamaları tavsiye olunmaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status