Banka Hesabı Açmak İçin Neler Gereklidir

Paylaş
 

Bankalar kişilerin hem sosyal hem de ekonomik yaşamında önemli bir yere sahiptir. Banka hesabı açmak isteyenler ise belirli şartları yerine getirmeleri gerekiyor.

Ülkemizde tüketicilere en sağlam finans desteği sunan kuruluşların başında bankalar gelmektedir. Bankaların finans desteği sağlaması ve talep edilen ürünleri hizmetimize temin edebilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Her türlü hizmetin sağlanması adına bankalar muhatabının kim olduğu konusunda emin olmak isterler. Banka hesabı açmak istediğimde neler gereklidir? Bunun için bankalardan hizmet talep etmeden önce banka şubesin hesap açtırmak yani müşteri başvurusu yapmak zorundayız. Müşteri başvurusu yaparken banka bizden bir takım resmi belgeleri beyan etmemizi isteyebilir. Banka ilk olarak hesap açtırmak isteyen kişinin nüfus cüzdanını talep etmektedir.

Banka Hesabı Açmak İçin Belgeler

Çünkü nüfus cüzdanı ülkemizde ve dünyada kim olduğumuzu gösteren en güvenilir ve sağlam belgedir. Banka nüfus cüzdanını talep ettikten sonra şube bilgisi nezdinde kayıt oluşturur ve size bankanın şubesi üzerinden hesap açar. Ayrıca banka ekstra bir durum ve talep söz konusu olmamışsa kullandığınız ev, iş ve cep telefonlarınızı açmış olduğu hesapla ilişkilendirerek hesabınızın güvenli bir şekilde kullanılması sağlar. Bunlarla beraber banka hesap açarken sizden en son ikamet ettiğiniz açık adresi gösterir ikametgâh belgesini de istemektedir. Bu da yine bankanın sizlere sunacağı her türlü hizmetlere ilişkin iletişim ve yazışma adresi olarak kullanılması ve posta yolu ile yapılacak olan tebligatların size ulaşması açısından önem arz eden bir durumdur.

Banka Hesabı Nasıl Açılır

banka hesabı nasıl açılır

banka hesabı nasıl açılır

Tüm bu belgelerin eksiksiz olarak temin edilmesi durumunda banka sizin kimlik bilgileriniz ve iletişim bilgilerinizle ilişkili şube hesabı açar. Siz de bu başvurduğunuz bankanın sizle banka arasındaki müşteri durumunu gösterir hesaba ilişkin olarak bankanın her türlü hizmetine talep oluşturabilirsiniz. İlgili bankadaki hesabınızı hem bulunduğunuz yerdeki banka şubesi hem Türkiye’nin herhangi bir yerindeki aynı banka şubesinden bankacılık hizmetlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Ayrıca banka şubesinden açmış olduğunu hesapla sadece aynı banka şubesinden değil diğer farklı banka şubelerinden de izin verilen işlemleri yapmanız mümkün. Banka hesabınız açtıktan sonra istediğiniz ürüne ve hizmete ilişkin talep oluşturabilirsiniz. Bankadan açtığınız hesap sizle banka arasındaki en sağlam sözleşmedir.

DMCA.com Protection Status