Banka Dosya Masrafı Zorunlumudur ? Geri Alınabilir mi?

Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Banka Dosya Masrafı

Ülkemizde faaliyet alanları olarak bankacılık sektörü müşterilerine hizmet ederek kazanç elde etmektedirler. Elbette bu hizmetlerin bir karşılığı olarak belli başlı maddi miktar talep etmektedirler. Finans sektöründe iş yapan ve bu alanda faaliyet gösteren bankalar ülkemizde iyiye ayrılmaktadır. Bu bankalar özel bankalar ve kamu bankaları olarak çeşitlilik arz etmektedir.

Özel ve Kamu Bankaları

Özel bankacılık alanında faaliyet gösteren kuruluşların temeli özel kişilerin sermayeleri ile açılan bankalar oluşturmaktadır. Bu bankalar açılmaları sırasında belirli bir öz sermaye oluşturmak zorundadırlar. Bu oluşturdukları sermaye ile birlikte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna kuruluş dilekçelerini verirler ve gerekli araştırma ve belge temininden sonra kurum bankanın kuruluşunu onaylar ve faaliyet izni verir. Kamu bankaları ise ülkemizdeki kamu sektörünün finans işlemlerini yapmak için kullandığı bankalar olarak bilinmektedir.

Bankaların İşlem Çeşitliliği

Ülkemizdeki bankalar maaş ödemeleri, kredi kartı işlemleri, kredi işlemleri, hesaplar arası para transferi, vadeli ve vadesiz işlemleri belirli bir ücret karşılığında yapmaktadır. Bu ücretlerin büyük bölümünü banka kredi başvuruları sırasında dosya masrafı olarak alarak elde etmektedir.

Dosya Masrafları

Bankalar kredi başvuruları sırasında müşterilerinden belirli oranlarda dosya masrafları talep etmektedir. Bu dosya masraflarının tahsil edilmeden bankalar tarafından kredi talepleri onaylanmaz. Bu durumda insanlar kredi miktarına göre dosya masrafı ödemek zorunda kalmaktadır. Elbette bu dosya masrafları en çok konut kredilerinde yaşanmaktadır.

Dosya Masrafı Geri Alma

İnsanlar bankalar tarafından alınan dosya masraflarını geriye tahsil edebilmektedirler. Masraflar 3000 Türk Lirasına kadar olanları ilçe merkezlerinde bulunan Tüketici Hakem Kurulları aracılığı ile başvuru sonrasında tahsil edilme imkânı bulunmaktadır. Bu bedelden daha yukarı bir masraf müşteriden alınmış ise bu tür masrafların iadesine adliyelerde yer alan hukuk mahkemelerine başvurulması gerekmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status