Kredi Notu Sorgulama

Alışverişlerde Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Alışverişlerde Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Kredi kartları ceplerde süs için taşınmadığını az çok anlamışızdır umarım. Zira kredi kartına sahip olan bir bireyin bu kartı hiç kullanmadığı neredeyse uzak bir ihtimaldir. Bu yüzden kredi kartına sahip olan bir birey ,hayatı boyunca illaki bir kez alışveriş yapmıştır. Kredi kartı bu yüzden yaşamımız boyunca olmazsa olmaz ekonomik araçlardan en önemlisidir.

KREDİ KARTI İLE ALIŞVERİŞLERDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?

Her kredi kartının güvenliği , ilk önce kartın sahibine ait olmalıdır. Yani nasıl cebimizdeki paraya sahip çıkıyorsak aynı şekilde ceplerimizde bulunan kredi kartlarına da aynı oranda sahip çıkmalıyız. Söz konusu kredi kartları , cebimizdeki nakite göre yüksek bir farka neden olduğu için her hangi bir çalınma durumunda büyük ekonomik sorunları yaşatabilir kart sahibine.

Kredi Kartı Başvurusu

Kredi Kartı Başvurusu

Kredi kartı kullanan tüketiciler günlük dış ortamdaki alışverişlerde çekim yaptığında kredi kartını kesinlikle 2.bir şahısa vermemelidir. Verdiği takdirde sadece 60 saniye içinde kartın kopyalanma ihtimalinin %100 olduğunu unutmamalıdır. Bu yüzden aşağıdaki adımları dikkatlice incelemenizi öneriyoruz.

  • Sanal ortamdaki alışverişlerde kredi kartı ile ödeme yapmak istediğinizde internet bankacılığı üzerinden sanal kart açtırıp , bu karta bakiye yükleyerek bu sanal kart ile ödeme yapmanız %100 daha güvenlidr. Zira sanal kart ile yapılan ödemelerde kredi kartınızın bilgileri tek seferlik çalışmış olacaktır. Ana kartınıza kimse ulaşamayacaktır.
  • Sanal alışverişlerde internet bankacılığından sanal kartı olmayanlar için ödeme yapmak istediğinizde mobil onaylı sistem olan 3D Secure özelliğini kullanarak ödeme yapmalısınız. Bu güvenlik birimi sayesinde cebinize onay sms i geliyor.
  • Kredi kartlarınızı başkasına emanet etmemelisiniz. Zira alan kişi kartın ön ve arka yüzündeki bilgileri alarak herhangi bir yerden hızlıca 3D Secure sistemi olmadan alışveriş yapabilir.
  • Pos cihazlardan kartlı çekim yaptığınızda kesinlikle fişinizi istemelisiniz. Bazı uyanıklar fişin bittiğini dese de inanmamalısınız fazladan çekim yapabilirler.
  • İnternet üzerindeki alışverişlerinizde site adresinin https:// ile başlamasına dikkat edilmelidir. Bu uzantılar SSL dediğimiz kartınızın şifrelerinin başkalarının ellerine geçmelerini büyük oranda önlemektedir.
  • Tüm alışveriş sitelerinde kesinlikle kredi kartı veya banka kartınızın şifreleri istenmemektedir. İsteyen sitelerden kesinlikle uzak durmalısınız.
  • Alışveriş yapılan siteler büyük siteler değil ise iletişim , gizlilik ve site grup sahibinin bilgilerini iyice okumalısınız. Genelde alışveriş sitelerinde tüm bilgilerin açık olma zorunluluğu vardır.
  • Tüm online veya internet alışverişlerinde kredi kartı ile ödeme yaptığınızda adınıza bir fatura oluşturulur. Faturanızı teslim etmeyen kurumlardan hızlıca paranızı dispute itiraz sistmi ile geri alabilirsiniz. Hasarlı, ulaşılmayan kargo, bozuk veya sahte ürünlerin gönderilmesi sonrasında elinize ulaşan teslimat bilgileri sizleri daima haklı duruma çıkaracak bir belge niteliğindedir.
İlginizi Çekebilir:  Teb Kredi Kartından Bonus Yağmuru Başladı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ