Kredi Notu Sorgulama

4440335 Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri

4440335 Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri

Garanti Bankacılığı, bireysel, KOBİ, ticari ve kurumsal tüm işlemleri için aynı zamanda Alo Garanti’yi kullanabilirsiniz. 444 0 333 numarasını kullanarak, kart başvurusu, kredi başvurusu, limit artırma, kampanyalardan yararlanma, konut ve ihtiyaç kredisi, kredi hesaplama gibi birçok işleminizi yapabilirsiniz. 444 0 335 Garanti bankası telefon bankacılığı kullanmanın yanı sıra, internet, ATM ve şube bankacılığını da kullanabilirsiniz. Telefon bankacılığı ve diğer çoğu yöntem 7/ 24 online şekilde müşterilere destek vermektedir. Telefon bankacılığını kullanmak için T.C. kimlik numarası, kart numarası ya da müşteri numarasını kullanabilirsiniz.

Garanti Bankası Müşteri Hizmetlerine Direkt Bağlanma

Müşteri hizmetlerine direkt bağlanmak için kullanmanız gereken numaranın 444 0 333 olduğunu söylemiştik. Ek olarak 0850 222 0 333 numarasını da kullanabilirsiniz. Garanti Bankası müşterisiyseniz telefon numaranızı sisteme kayıtlı hale getirebiliyorsunuz.  Böylece bilgilerinizi girmeden daha kısa sürede müşteri temsilcisine ulaşabilirsiniz. Yanı sıra, 444 0 335 Garanti bankası telefon bankacılığı kullandıktan sonra bazı tuşlara basarak doğrudan müşteri temsilcisine erişebiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken, 1 ardından 3 ve son olarak 5’e basarak direkt bağlanmanız mümkün. Sesli yanıt sistemi ve menü üzerinden bu yöntemi kullanarak hızlı bir şekilde erişim sağlayabiliyorsunuz. Kayıp, çalıntı ya da diğer acil durumlar için direkt 0’a da basabilirsiniz.

 

Garanti Bankası Borç Yapılandırma Servisi Numarası

Kredi ya da kredi kartı borcu ödemelerinizin tarihini değiştirmek, vade sayısı ya da ödeme başlangıcında değişiklikler yaratmak istiyorsanız Garanti Bankası’nın sizin için bir yapılandırma servisi bulunuyor. Bu sayede kalan borçlarınızı tamamlamak için ya da ödeme gününü değiştirmek için işlemlerinizi yürütebiliyorsunuz. Aynı zamanda sizin için özel yapılandırma önerileri de sunabiliyorlar. Yapılandırma işlemleriniz için Garanti şubelerini de kullanabilirsiniz. Buradaki görevliler de sizin durumunuza göre gerekli işlemleri yapacaklardır. Fakat ön bilgi almak ya da işlemlerinizi şubeye gitmeden daha hızlı bir şekilde tamamlamak istiyorsanız yapılandırma servisini de kullanabilirsiniz. Numarasını, 444 0 335 Garanti bankası telefon bankacılığı üzerinden öğrenebilir, sizi doğrudan aktarmalarını sağlayabilirsiniz. Bununla beraber, sizler de doğrudan 0212 410 90 00’ı arayabilirsiniz. Ödeme güçlüğü çekiyorsanız ya da ödeme tarihinizi değiştirmek isterseniz bu numaradan yararlanabilirsiniz. Sizlere özel kredi ödeme kolaylığı sağlanacak ve özel çözümler üretilecektir.

İlginizi Çekebilir:  Kefilsiz Şartsız Kredi Veren Bankalar

Garanti Bankası Genel Müdürlük Numaraları

İş başvuruları, kartınız ya da kredinizle ilgili ciddi konularda ya da bankayla ilgili herhangi bir şikayet ya da sorunuz için genel müdürlüğü arayabilirsiniz. Garanti Bankası’nın Genel Müdürlüğü Levent/ Beşiktaş’ta bulunmaktadır. Telefon üzerinden gerekli bilgileri öğrenirseniz müdürlük binasını da ziyaret edebilir, ilgili kişilerle görüşebilirsiniz. 444 0 335 Garanti bankası telefon bankacılığı ile farklı olarak Genel Müdürlük daha spesifik konular için çalışmalar yürütmektedir. Web sayfası üzerindeki resmi kaynaklara göre, Genel Müdürlük numarası 0212 318 18 18’dir. Faks işlemleri için de,0212 318 18 88 numarasını kullanabilirsiniz. Açık adresi ise, Nispetiye Mahallesi, Aytar Caddesi, No: 2 Beşiktaş/ İstanbul olarak belirtilmiştir. Telefon bankacılığından yardım alamadığınız durumlarda bunu da kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yurt dışından gelen aramalar için de +90 0212 444 0 333 ya da +90 0850 222 0 333 numaralarını kullanabilirsiniz.

Garanti Bankası Haklı Müşteri Hattı

Haklı Müşteri Hattı, Garanti Bankası’nın özel olarak sunmuş olduğu müşteri hizmetlerinin bir başka versiyonudur. 444 0 335 Garanti bankası telefon bankacılığı ile farklıdır. Garanti Bankası’nın web sitesinden konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler elde edebilirsiniz. Telefon bankacılığı sisteminden farklı olarak, şikayetleriniz için belli saatler arasında hizmet veren bir hattır. Saat, 09.00 ile 18.00 arasında Haklı Müşteri Hattı’nı kullanabiliyorsunuz. Şikayetim var, uygulaması kapsamında hizmet veren bir hat olmakla beraber; sorunlarınızı kısa süre içerisinde çözmektedir. Haklı müşteri hattı için iki farklı numara bulunuyor.  444 0 338 ya da 0850 222 0 338 numaralarını kullanarak iletişim hattını kullanabilirsiniz. Aynı zamanda faks işlemleriniz için de 0212 630 16 68 numaralarını kullanabilirsiniz. Posta için de PK 338 numarasını kullanabiliyorsunuz. Hesap işletim ücreti, harcama ve nakit avans itirazı, yıllık üyelik ücreti, limit artırım talebi, kart bilgileri gibi durumlar için sitede açıklama yapılmıştır. Bu gibi konularda şartlar bellidir. Diğer her türlü konu ve şikayetleriniz için Haklı Müşteri Hattını kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Moneygram Anlaşmalı Bankalar Hangileridir

Garanti Bankası İletişim Formu

Garanti kapsamında yer alan iletişim yöntemlerinden biri de sitesinde yer alan bu iletişim formudur. Garanti. com. tr adresinden bulabileceğiniz iletişim formu aracılığıyla soru ve şikayetlerinizi bildirebilir. Kısa sürede yardım alabilirsiniz. 444 0 335 Garanti bankası telefon bankacılığı sisteminden farklı bir yöntem olmakla beraber, vermiş olduğunuz iletişim bilgileriniz üzerinden size kısa sürede yardımcı olacaklardır. İsim, soyisim, telefon, e- mail adresi, müşteriyseniz kart ve müşteri numarası bilgileriniz ve iletmek istediğiniz metni ileterek gönderebiliyorsunuz. Göndermeden önce öneri/ görüş ya da şikayetim var seçeneklerinden birini seçmeniz lazım. Yanı sıra, herhangi bir dosya/ belge sunmak istiyorsanız onu da ekleyip gönderebiliyorsunuz. Sizlere kısa süre içerisinde geri dönüş sağlıyorlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ