Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

2016 Sgk Çocuk Parası Alma Şartları Nelerdir

2016 Sgk Çocuk Parası Alma Şartları Nelerdir

Sgk çocuk parası ile çocuklarınıza bir nebze olsa da ekonomik açıdan destek vermek mümkün. Ancak çocuk parası alma şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir.

Bir çocuğu dünyaya getirmek kadar büyütmek, eğitmek de zordur ve ekonomik koşuların iyi olması gerekmektedir. Çalışan bir kadının da her kadın gibi anne olma hakkı vardır. Artık çalışan hanımlar her doğan çocuk için SGK’dan çocuk parası almaktalar. Bu yardım aileyi büyük oranda rahatlatmaktadır.

0–6 yaş, 6–18 yaş aralıklarında çocuklar için verilecek olan çocuk parasının miktarı farklıdır. Bu yardımdan yararlanmak isteyenler çalıştıkları kurumun muhasebesine çocukların doğum belgesini vermelidir. İşten çıkma ya da çıkarılma durumlarında da söz konusu yardım geçerliliğini korumaktadır. Bu durumla İşkur ilgilenmektedir. Ailede evlatlık alınmış bir çocuğun bakımını üstlenenler de yardımdan yararlanabilmektedir.

çocuk parası sorgulama

çocuk parası sorgulama

Başvurular nereye yapılır?

Başvurular Kaymakamlığa veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (SYDV) yapılabilmektedir.

Çocuk yardımı ne kadardır?

Memur maaş katsayısına göre belirlenen çocuk yardımı 2015 yılında 0–6 yaş için 39,5, 6 yaşın üzerindekiler için 19,83 TL olmuştur. Sigortası olmayan ihtiyaç sahiplerine çocuklar için SYDV Şartlı nakit transferi çocuk yardımı kapsamında hastanede doğum yapılmış ise sadece bir kez için 70 TL vermiştir. İlköğretim öğrencisi olan erkek çocuğa her ay 30 TL kız çocuğa ise 35 TL, Ortaöğretimdeki erkek öğrenci için aylık 45 TL, kız öğrenci için 55 TL vermiştir.

Doğum parası

2016 yılında Hükümetin getirmiş olduğu yeni uygulama olan doğum parası ile çocuk parası koşulları aynıdır. Sgk çocuk parası alma şartları 2016 kapsamında doğum yapan kadınların 15 Mayıs 2016 tarihinden sonra doğacak bebekler için verilmesi belirlenmiştir. Bir çocuk için bir defa alınabilecek doğum parası çocuk sayısına göre artabilmektedir. Bu yardım PTT kurumlarına kimlik kartı ve gidilerek T.C. Numarasına göre alınabilmektedir. Anne gidemeyecek durumda ise babaya verilebilmektedirİlk çocuk için 300 TL ikinci çocuk için 400 TL üçüncü çocuk için ise 600 TL olan doğum yardımı ailelerde olumlu karşılanmıştır.15 Mayıs öncesinde iki çocuğu olan ve bu tarihten sonra 3. Doğumunu yapan bir anneye önceki çocuklar da hesaba katılarak 600 TL çocuk yardımı verilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  2016 2022 maaşları

Yardım nereden karşılanıyor?

Türkiye’nin genç nüfusa ihtiyacı olması gerçeğinden yola çıkılarak geliştirilmiş bir proje sonucu verilmekte olan doğum yardımı ve çocuk parası bir kez alınabilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın karşıladığı doğum parasını anne olmuş bayanlar PTT kurumuna giderek hızlı ve kolay bir şekilde alabilmektedir. Türkiye dışında yaşayan Türk anneler de bu imkânlardan yararlanabilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ