2016 kredi faiz oranları artacak mı düşecek mi

Paylaş
 

Kişiler bankalardan kredi çekmek istediklerinde yüksek faiz ile karşılaştıklarında ne yazık ki bankalardan hızlıca kaçmaktadırlar. Ancak bundan 3 yıl önceki %1 in altında olan faiz oranlarını kıyasladığımızda neredeyse herkes bankalardan kredi çekiyor ve bu krediler sayesinde ev, araba ve ihtiyaçlarını gideriyordu. Artan faiz oranları bu yıllardan sonra tüketicileri bankalardan soğuttuğu için bankalardan en alt seviyeden faiz oranlarını açmak zorunda bırakıldı. Ancak hala da beklenen ilgi olmadığı için bankalar kredi faizlerinin azaltılması yönünde endişelerini dünya geneline yaymışlardır.

banka faizleri ne kadar

banka faizleri ne kadar

2016 banka kredi faizleri ne olacak

Evet herkesin beklediği gibi bu sorunun ana cevabı biliniyor ancak net olarak bir rakama ulaşılmadığından % dilimlerde açıklamak daha mantıklı olacaktır. 2016 banka faizlerinin değişmesinde ana etken FED toplantısı olacaktır. Bildiğiniz gibi FED ile bankalar iç içedir ve aralık 2015 tarihini herkes ve her kurum beklemektedir. Ancak sürekli ertelenen faiz kararları sonrasında son noktaya gelindiği için FED aralık 2015 tarihindeki son açıklamları tüm ekonomistlerce bilinmektedir. %70 e yakın anketlerde FED in faizleri artıracağı yönünde ancak bu artırımın kesinlikle yüksek olması beklenmezken oranın çok ama çok az olacağı belirtiliyor ki bu rakamı duyanların bile keşke FED toplanmazsa daha karlı olurdu der niteliğinde.

Banka faizleri FED sonrası ne olacak

Bankaların tüm faiz artırımları FED ile bağlantılı olduğundan 2016 için faizlerin artırılması yönünde olacaktır. Şuanda banka faizleri ortalama olarak %1,30 / %1,50 arasında olduğu için bu rakamlara +0,1 eklememiz gerekebilir. Yani çok az bir oran artırımı olacağı konuşuluyor.

Bankalardan ev kredisi çekmek isteyenlerin genellikle FED sonrası çekmesi daha mantıklı olacaktır. Zira açıklanacak yüksek bir bedel sonrası faizlerinde yüksek olma ihtimali %40 düzeyinde. Ayrıca FED in faiz artırımına gitmeyeceği yönünde beklentiler de %20 düzeyinde aşağı seviyelerde.

Banka faizine odaklanmak ne kadar zor olsa da sizler için ihtiyaçlarınızı ertelemek tamami ile sizlere bağlı kalacaktır.

DMCA.com Protection Status