2016 işsizlik ödeneği almak için gerekli evraklar

Paylaş
 

Yeni yapılandırmaların hayatımıza olumlu katkılarından bir tanesi de istenmeyen durumlarda sigortalı bir işte çalışan işçilerin, atılması durumunda belirli ödeneklerden faydalanacağıdır. Hükümetin geçen yıllardan yapmış olduğu yasa ile artık işten çıkarılan veya atılan işçilere Sosyal Devlet Desteği adı altında belirli tutarlar da ödenek ayrılmıştır. Yani kısaca işten kendi isteğiniz dışında ayrılmış iseniz devlet size maaş bağlıyor. Tabi devlete güvenenlerin de hemen maaş alacağı anlamı çıkarılmamalıdır. Devlet , işsizlik maaşı almak isteyenlerden belirli bir süre ve belge talep etmektedir. Bu yazımızda bunların neler olduklarını detaylıca anlatacağız.

2015 işsizlik ödeneği olarak çalışmayan şahıslara aylık 475 TL ile 900 TL arasında maaş veriliyordu. Bu yıl için yani 2016 işsizlik ödeneği ne kadardır ? Sorusuna yanıt olarak bu maaşın daha fazla olması beklenmektedir. Aldığımız son bilgilerde işsizlik ödeneği maaşının 2016 yılı için 540 TL ile 1100 TL arasında değişeceği görülmüştür. Devletin 1 kasım 2015 seçimlerini kazanmasının ardından önceden yapmış olduğu vaatleri hızlıca gerçekleştirmesi beklenirken , bu vaatler arasında da işsizlik maaşı da etkilenecektir.

işsizlik maaşı başvuru şartları 2016 yılı için 2015 yılıda esas olmaktadır. Yine de bu şartların neler olduklarına bakalım ;

  • İşsizlik Maaşı Başvuru Şartı 600 gün sigorta primi yatırılan işsiz: 6 ay yani 180 gün
  • İşsizlik Maaşı Başvuru Şartı 900 gün sigorta pirimi yatırılan işsiz: 8 ay yani 240 gün
  • İşsizlik Maaşı Başvuru Şartı 1080 gün ve daha fazla sigorta primi yatırılan işsiz: 10 ay yani 300 gün işsizlik maaşı almaktadır.

İşsizlik maaşı başvurusu olumlu yansıyan şahıslar ayrıca ek bir hak daha kazanacaktır. Bu hak talepleri de Genel Sağlık Sigortasından muaf olmalarıdır. Yani GSS ücreti artık ödemiyorsunuz arkadaşlar.

işsizlik maaşı almak için gerekli evraklar için öncelikle TC kimlik kartınız ile beraber , işten ayrılma bildirgesi ( Bunu çalıştığınız firmadan alıyorsunuz genelde onlar size veriyor) sadece bu iki belgeyi hazırladıktan sonra işten ayrıldığınızdan 30 gün içinde bağlı bulunduğunuz İŞKUR il müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor. Artık işkur’ a da gitmenize gerek kalmadı arkadaşlar. Yapılan altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından www.iskur.gov.tr adresine TC numaranız ile kayıt oluyorsunuz ve işsizlik maaşı başvurusunda bulunuyorsunuz.

  • Burada dikkat edilmesi gereken nokta işsizlik ödeneğine başvuruda bulunacağınız süredir. Siz 30 gün içinde değilde 40 gün sonra başvuruda bulunmuşsanız eğer geçen günlerin ödeneğini almayacaksınız. Ancak 40 gün sonrada başvuru yine kabul ediliyor.

İşsizlik Maaşı Başvurusu E-devlet üzerinden nasıl yapılır ?

Yukarıda eğer işinizde hızlı olmak adına zaman kaybetmek istemiyorsanız artık e-devlet kapısı parmaklarınızın ucunda. Zira www.turkiye.gov.tr adresinden şifreniz ile (PTT den şifre alıyorsunuz ) giriş yapıp, işsizlik maaşına başvuruda bulunabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Ne Zamana Kadar Ödenir ?

Arkadaşlar devlet sizlere taki iş buluna kadar ödenek sağlıyor diye bir kural yok ne yazıkki. Olay aslında şöyle ; 600 gün sigortanız yattığını farz edersek devlet size tam 6 ay boyunca ödeme yapacaktır. İlgili tutarı yukarıda yazmıştık. Eğerki sizin çalıştığınız yer sizi 900 gün sigortanızı yatırmış ise devlet size tam 8 ay boyunca maaş bağlayacaktır. Burada önemli olan ilgili çalıştığınız iş yerinin sizin sigortanızı yatırmış olmasıdır.

İşsizlik Maaşı Verilirken Kesinti Kesinlikle olmamaktadır ; Zaten işsiz kalmışsınız bir de kesinti mi olur kardeşim !

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik Maaşı Nereden Alınacak ?

Eğerki işsizlik maaşını hak kazanmış iseniz ilgili ayın içinde maaşınız hemen hesabınıza yatacaktır. Genelde TC kimlik numaranızın bulunduğu PTT hesabınıza yatıyor. Siz sadece kimlik kartınız ile beraber ilgili ptt şubelerinden birine gidip maaşınızı çekeceksiniz.

İşsizlik maaşı hakkında soru sormak istiyorsanız aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz arkadaşlar.

DMCA.com Protection Status