Home / Soru-Cevap / 2016 doğum parası ne kadar

2016 doğum parası ne kadar

Ülkemizde doğurganlık oranını artırmak için yapılan teşvik yasaları sonrasında çıkan yasalardan bir tanesi olan doğum yapacak olan aileye doğum yardımıkapsamında ücret verileceği kararlaştırılmıştı. Annelerden gelen sorulardan bir tanesi olan ” doğum parası ne kadar olacak” sorusuna yanıt aramak için bunu yanıtlamak istedik.

2016 doğum parası ne kadar

Doğum yardımı parasının resmi gazetede çıktıktan sonra yasallaşmasının ardından ilk ödemelerde yapıldı. Yapılan ödemelere göre öncelik çocuk sayısına göre verilecek. Yapılan yasal düzenlemeler sonrasında anne 1.çocuk için 300 tl alırken, 2.çocuk için 400 tl ve 3.çocuk içinse tam 600 tl alacak. Yapılan bu ücretler 2016 yılını da doğum parası olarak yansıyacak yani 2016 yılı sonuna kadar bu parayı aynı miktarlarda alacaksınız.

Yapılacak olan yeni düzenlemeler sonrasında doğum parasının 2016 sonundan itibaren %20 ek getiri yapması bekleniyor. 2017 yılında doğum parası alacak olan kişilere ek zam müjdesi de gelebilir.

Buna göre doğum parası 2017 yılında 1.çocuk için 400 tl , 2.çocuk için 600 tl ve 3.çocuk için ise 800 tl olması bekleniyor.

2016 doğum parasını nereden çekilecek ?

Evet gelen sorulardan bir tanesi de bu ne yazık ki ailelere tam bilgi verilmiyor bu konularda. Aile bireyleri doğum parasını almak için annenin kendisinin kendi TC kimlik kartını alarak, sadece kendisi çekebildiğini hatırlatalım, en yakın PTT şubesine giderek ” doğum parasını alacağım ” demesi kafidir. Doğum parasını ödeyecek olan sadece PTT kurumlarıdır bankalar doğum parasını ödememektedir.

doğum parası sorgulama
doğum parası sorgulama

2016 doğum parası ne zaman yatar hesaplara ?

Gelen sorulardan bir tanesi de doğum parasının hangi tarihlerde hesaba yatırılacağıdır. Bildiğiniz gibi doğum parası, annelerin ptt hesaplarına her ay yatmakta olup , her ayın 5. inde ptt şubesine giderek sorgulatmak mümkün. Ayrıca ptt şubesine ait kartınız var ise sorgulama işlemi ve sıra beklemeden gidip ptt paramatiklerden çekebilirsiniz doğum parasını.

Check Also

2016 Vekalet Verme Ücretleri Ne Kadar

Vekaletin ne olduğunu öğrenmeden, vekalet ücretleri ne kadar sorusuna geçmek istemiyorum. Öncelikle vekaletin ne anlama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.