Yaptırımların Kalkması Gubre Fabrik’e Yarayacak

Gubre Fabrik
Paylaş
 

İran’a göz dağı vermek amacı ile geçmiş yıllardan bu yıla kadar yapılan yaptırımların ekonomik ve siyasi yönden önemi bir hayli fazla idi. Geçen hafta yapılan Amerika İran görüşmeleri, yapılan mutabatın olumlu geçmesi ve antlaşmanın kesinlik kazanmasının ardından tüm dünyanın gözü Amerika – İran ülkelerine çevrildi.

Yaptırımların Kalkması Gubre Fabrik’e Yarayacak

Ekonomik açıdan büyük bir öneme sahip olan İran , ülkemizdeki şirketler tarafından da sıklıkla takip edilmekte. Zira bu şirketlerden en önemlisi de Gubre Fabrik. İran ‘ da alınan fabrikaların yanı sıra ülkemizde gübre üretiminin maliyetinin , İrana göre yüksek olmasından dolayı iş hacimleri ve fabrikaların iran da olması büyük önem taşımakta. Bunun yanı sıra antlaşmanın kesinlik kazanması ve iran’a olan yaptırımların kaldırılmasının kesinlik kazanmasının ardından 7.14 seviyelerinden kendini 9.01 e kadar atan Gubre Fabrik, Borsa istanbul da takip edilen önemli hisselerden bir tanesi olmayı başardı. Ardından yapılan kar satışları hissenin geri tepmesine neden olsa da düzeltmelerin geçici olduğu ve hızla kademelerin dolduğu gözlendi.

İran’ın Dünya Bankalarındaki Parası Serbest Bırakılıyor

Yapılan yaptırımların kalkmasının ardından İran’a ait 100,000 milyar doların üzerinde el konulan miktarında serbest bırakılacağı gelen haberler arasında. Söz konusu bu paranın serbest bırakılmasının ardından, ülkenin ekonomik açıdan bu mevlayı sanayi kollarına ayıracağı da gelen bilgiler arasında.

Gubre Fabrik

Gubre Fabrik

Güne 24.07.2015 itibari ile %2.42 üzerinde kapatan Gubrf 7.63 den satışta.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama
Google Plus Sayfamız
DMCA.com Protection Status