Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

Tüketici kredisi yönetmeliği

Tüketici kredisi yönetmeliği

Tüketici kredisi yönetmeliği yenilenerek Resmi gazetede yayınlandı. Yenilenen yönetmeliğe göre tüketiciler yeni haklara sahip oldular. Yeni yayınlanan yönetmelikte getirilen yenilikler neticesinde kredi başvurusu ya da ödeme sırasında daha avantajlı konuma yükselmiştir.

İşte yeni yönetmelik ile getirilen yenilikler;

Cayma hakkı: kredi kullanan tüketiciler 14 gün içerisinde herhangi bir neden ve gerekçe göstermeden cayabilecektir. Bu cayma neticesinde herhangi bir ücret ödemesi de yapmayacaktır.

Tüketici Kredisi

Tüketici Kredisi

İşletim ücreti: Kredi kullanımı sırasında açılan hesaplardan alınan “işletim ücreti” artık alınmayacak. Kredi için açılan hesaplar işletim ücreti alınmadan kullanılacak.

Erken kapama durumu: kredi kullanan kişinin istediği doğrultusunda eğer kredi erken kapatılmak isteniyorsa, sebep ne olursa olsun banka bu durumda erken ödeme indirimi yapmakla mükelleftir. Böyle bir durumda banka kredinin toplam ödeme tutarından belli oranda indirimli olarak tahsilât yapacaktır.

Hayat sigortası şartı: önceden kullanılan kredilerde bir nevi mecbur tutulan tüketiciler yeni yönetmelik ile isteğe bağlı olarak hayat sigortası yapılacaktır. Eğer kredi kullanan müşteri böyle bir istekte bulunmaz ise banka hayat sigortası yapamayacaktır.

Erken uyarı sistemi: Kredi alan kredisinin taksitini bir ay içerisinde ödemez ise banka tarafından ödeme emri (muacceliyet uyarısı) yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Borcun tamamının ödenmesi isteği: kredi kullanan eğer 2 ay boyunca kredi taksitlerini ödemez ise banka tarafından bütün borcun ödenmesini isteyebiliyor. Bu durumda banka borcun ödenmesi için diğer yasal takipleri başlatma hakkına sahip oluyor.

Sözleşmelerin yazımı: Kredi kullanımı sırasında banka ile kredi alan arasındaki hukuki süreci başlatan sözleşmelerin belli bir yazı boyutunda olması şart düşülmüştür. Önceki sözleşmelerde bazı maddelerin küçük yazılması nedeniyle okunamaması durumunun önüne geçilmesi için getirilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ