Toplam kredi kartı limiti asgari ödeme tutarı değişikliği

Kredi Kartı
Paylaş
 

Günümüz insanı artık para taşımaz oldu, paranın yerine kredi kartları ve hesap kartları aldı. Her banka kredi kartını kullandırmak amacıyla çeşitli özelliklerin avantajların olduğu kartlar piyasaya sürüyor. İnsanların elinde birden çok kredi kartı mevcut halde, bazen on beş yirmi kredi kartı olan insanları duyunca hayret ediyorsunuz.

Kredi kartlarının bu kadar yayılmasında etkili olan nedenlerden birisi de kredi kartı sahibi olmanın çok kolay olmasıydı. Son zamanlarda yapılan hukuki değişiklikler ile buna sınırlamalar getirilmiş vaziyettedir. Her banka her isteyene kredi kartı veremeyecektir, verse bile kişinin toplam kredi kartı limitinden fazla limit tanımlayamayacaktır.

Kredi Kartı

Kredi Kartı

Her birey için bankalar arası kart merkezince belirlenmiş kredi kartı limiti vardır. Kişinin kredi kartlarının limitleri burada belirlenen en üst sınırı geçememektedir. Böyle olunca kredi limiti kart sayısına bölünerek bir karta düşen limit belirlenmektedir. Yeni düzenlemenin bu şekilde olmasından dolayı insanlar yeni kart almak yerine ellerindeki kartların limitlerini korumak düşüncesindedirler.

Yeni düzenleme ile kredi kartlarında aylık ödeme tutarları da yükseltilerek %40lara getirilmiştir. Önceden olduğu gibi aylık ödenmesi gereken tutarın düşük olduğu zamanlarda mecburi ödemesi gereken kısmı ödeyerek gelecek aya ve ileriki aylara %80 e yakın borç devrediliyordu. Böyle olunca da düzensiz harcama yapanlar ve düzenli geliri olmayanlar ödeme zorluğu içerisine giriyorlardı. Bu şekilde en az ödeme tutarında yükseltme sayesinde gelecek aylara devreden borç miktarında azalma olmuştur.

2022 Maaş Sorgulama
Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama
Google Plus Sayfamız
DMCA.com Protection Status