Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

Spot Kredi Nedir

Spot Kredi Nedir

Kredi türleri arasında yer alan ve diğer kredi türlerinden faklı olan spot kredi küçük ve orta ölçekli işletmelerin, kobilerin kısa süreli nakit sıkıntılarını çözen, bazı durumlarda can kurtarıcıları olan kredi türüdür. Spot kredi, kısa süreli vadeler için önceden belirlenmiş faiz oranları ile firma ve bankanın anlaşması sonucunda verilen kredi türüdür. Yapılan anlaşma gereği vadenin günü geldiğinde kullanılan kredinin tamamı bir seferde ödenerek spot kredi borcu kapatılmış olur. Örnek olarak, çalıştığınız firmanın ay içinde ham madde ödemesi yapması gereklidir. Ancak piyasadan alacaklarını ay sonunda toplayabilecektir. Ay içindeki ödemesini yapmak için bankaya giderek 15 veya 20 günlük bir spot kredi kullanır. Ay içindeki ödemesini bu kredi ile yapar ve ay sonunda topladığı alacakları ile spot kredinin günü geldiğinde tek seferde tamamını kapatır. Bu yöntemle ay içinde nakit akışında ve para çevirmede zorlanacak olan firma hem nakit akışını sağlayarak parasını çevirmiş olur hem de sektörde nakit sıkıntısı nedeniyle yaşayacağı itibar kaybının önüne geçmiş olur.

Ülkemizde hem kamu bankaları hem de özel bankaların neredeyse tamamı kobilere ve küçük işletmelere spot kredi kullandırmaktadır. Bankaların bazıları vade süresinde elastikiyet sağlamakta ancak bu durumu gecikme cezası şeklinde kredi miktarına eklemektedir. Bankalar spot kredi ile anlaşma yaptıkları firmalara faiz oranı dalgalanmalarını yansıtamazlar. Yapılan anlaşma da yer alan faiz oranlar her zaman sabit kalır.

Spot Kredi Başvurusu

Spot Kredi Başvurusu

Vade süresi 1 yıldan az olduğunda KKDF oranı kesildiği için firmalar bankalarla görüşerek bu süreyi 1 yıl 1 hafta şeklinde düzenlemiş ve KKDf oranından kurtulmuşlardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ