Kredi çeşitleri ihtiyaç kredisi almak

İhtiyaç Kredisi
Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Belli dönemlerde insanların gereğinde fazla paraya ihtiyacı olur. Bu durum her zaman olmamakla birlikte rutin dışına çıkılacağı zamanlar böyle ekstra para ihtiyacı doğa bilmektedir.

Bankalarda böyle durumlar için değişik isimler altında ihtiyacı olanlara kredi kullandırmaktadır. Bu bazen doğalgaz dönüşüm kredisi olur, bazen taşıt kredisi olur, bazen ev kredisi olur. Bazen de sadece ihtiyaç kredisi olur. Diğerlerinde bir ürün veya görünürde bir ticari mal olduğu için adını koymak mümkünken bunda böyle bir isim koyulamadığı için ihtiyaç kredisi denilmesi daha mantıklıdır.

Alınan ihtiyaç kredisinin kullanımı tamamen müşterinin inisiyatifine kalmıştır. Bu nedenle bankalar bu tür kredileri diğer kredilerden ayrı değerlendirmektedir. Diğer ürün veya ticari değer için alınan krediler ile bu tür ihtiyaç kredileri aynı oranlarda kredilendirilmez.

Bayramlarda verilen bayram kredileri, yazın kullanılan tatil kredileri, üniversitede okuyan öğrenci için öğrenim kredisi, askere gidenler için kullandırılan asker kredileri bu tür ihtiyaç kredilerine birer örnektir.

İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredisini diğer kredilerden ayıran özellikler

  • Ä°htiyaç kredilerinde banka açısından riski daha fazla olduÄŸu için kredilendirme oranı farklıdır.
  • Kredi limitleri diÄŸer kredilere oranla düşüktür.
  • Bu kredilerde bankalara göre deÄŸiÅŸkenlik göstermekle beraber vadeler uzun süreli deÄŸildir. Åžuan uygulanan en fazla vade 60 ay yani 5 yıl olarak düzenlenir. 5 yıllık vadede her ihtiyaç kredisi içinde uygulanmaz. Ä°htiyaç kredilerinde ortalama vade 1 yıl ile 2 yıldır.

İhtiyaç kredisi türleri ise genel itibariyle şunlardır;

Nakit Kredi çekimi: İhtiyaç kredisini kullananların çoğunluğu nakit ihtiyaçlarının o anlık giderebilmek için bu krediyi alırlar. Yavaş yavaş bir plan dahilinde bankaya ödeme yaparak o anlık nakit ihtiyaçlarını karşılamış olurlar.

Eğitim Kredisi: Eğitim görürken lazım olan ihtiyaçlarının alınabilmesi için kullandırılan ihtiyaç kredisi çeşididir. Genellikle barınma, eğitim ücretinin ödenmesi gibi amaçlar için kullanılır.

Konut Geliştirme –Bakım –onarım Kredisi: Ev sahiplerinin kullandığı evlerinde yapacakları tadilat-bakım-onarım, dekorasyon işleri için talep ettikleri kredisi çeşididir.

Evlilik Kredisi: Evlenecek çiftlerin evlilik aşamasında lazım olacak nakit ihtiyaçlarını karşılamak için başvurdukları kredidir. Genellikle düğün-organizasyon masraflarını karşılanmak amacıyla çekilir.

Sağlık Kredisi: Hastalık durumlarında tedavi amacıyla kullanılacak paranın sağlanması amacıyla alınan kredidir.

Tatil Kredisi: Yıl boyunca çalışılıp da gezi ve tatil için para biriktiremeyenlerin ama tatile de gitmek isteyenlerin kullandıkları kredi çeşididir.

İş Geliştirme Kredisi: doktor, avukat, mühendis, eczacı vb serbest olarak çalışan meslek gruplarının işle alakalı yapacakları geliştirme için kullandıkları kredi çeşididir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status