Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

Katılım Bankacılığı Diğer adıyla Faizsiz finans Kurumları nedir

Katılım Bankacılığı Diğer adıyla Faizsiz finans Kurumları nedir

Bankalar yapıları ve kuruluş gayelerinden dolayı işlerini faiz ile yapmaktadır. Verdikleri kredinin geri ödemesinde faiz olarak ek bir gelir sağlamaktadır. Aynı şekilde kişilerin bankaya yatırdıkları paralara da faiz işletmektedir.

Böyle olunca faiz konusunda duyarlılığı olan kişilerin mevduatlarının ekonomiye katılması amaçlanarak kar/zarar ortaklığı prensibini esas alan katılım bankaları kurulmuştur. Bunlar yaptıkları işlerden kar/zarar hesabı yaparak katılımcılarına kazançlarından paylar vermektedirler.

Bu tür kurumlara tasarruf sahiplerinden aldıkları mevduatları direk sanayiye aktararak ya da ticaret yaparak kazanç sağlamaktadırlar. Sağladıkları kazançtan da kendi çalışma giderlerini ve faaliyet giderlerini düşerek geri kalan kârı mevduat sahiplerine mevduatları oranında dağıtmaktadırlar.

Katılım Bankası

Katılım Bankası

Katılım bankaları hangi faaliyetlerden kazanç sağlamaktadırlar?

  • Kârlı gördükleri ticaret ya da sanayi şirketlerine uzun vadeli ortak olmaktadırlar.
  • Sanayide kullanılan sanayi ve üretim tesislerinin peşin alınarak taksit ile fabrika kuracaklara satılmasından kazanç sağlamaktadırlar.
  • Leasing yöntemi ile ilk başta üretim makinelerini alamayan sanayici için o malı kendi adına alıp sanayiciye kiralama yöntemi ile kazanç elde edilmesi.
  • Ev yada araba almak isteyen fakat peşin para temin edemeyen kişilerin beğendikleri evleri arabaları kendisi üzerine alıp alıcıya taksitli satarak kazanç elde edilmesi.
  • Toplanan fonlar ile döviz ve altın alıp kazanç/kayıp elde edilmesi.
  • Toplanan fonlar ile emeklilik fonlarına destek olunması ve oralardan kazanç elde edilmesi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ