Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notu Yükseltme : Kredinotun.com

Çalışmayan Ev Hanımı Nasıl Emekli Olabilir

Çalışmayan Ev Hanımı Nasıl Emekli Olabilir

Ev hanımları bilindiği üzere zamanlarının çoğunu evde geçirdikleri için ve çalışmadıkları sürece acaba nasıl emekli olabileceklerini sormaktadırlar. Bu yazımızda ev hanımlarının nasıl emekli olabileceklerini anlatıp, bilgilenmelerini sağlayacağız.

Çalışmayan Ev Hanımı Nasıl Emekli Olabilir

Çalışmadan emekli mi olunur demeyin zira son yapılan yasalardaki düzenlemeler neticesinde artık çalışmayan bir ev kadını gerekli tüm şartları yerine getirdiğinde emekli olabilir. Çalışmayan ev kadınları isteğe bağlı sigorta yatırarak emekli olabildiğiniz gibi bunun sayesinde her hangi bir ölüm anında hakkınız diğer varislerinize geçebilir ve emekli maaşınızı kızınıza veya oğullarınıza bırakabiliyorsunuz. Her ay prim ödemek zorunda olduğunuzu hatırlatmakta fayda olacaktır zira isteğe bağlı sigorta yatıranlar düzenli primlerini ödeyenlerdir. Bunu yapmanız sayesinde alacağınız bir ayrıcalıkta sağlık hizmetinden de faydalana biliyorsunuz. Ama bildiğiniz gibi artık SGK ve BAGKUR lu olmanız bile eczaneye ödeyeceğiniz fiş parasını yine ödediğimizi hatırlatırız.

Ev Kadını Emeklilik

Ev Kadını Emeklilik

Ev kadınları isteğe bağlı sigortalı olmak istedikleri zaman aşağıdaki şartları yerine getirmeleri gerekiyor ;

-18 yaşından büyük olacaksınız.

-Kendiniz sigortalı olacağınız için sigortalı bir işte çalışmayacaksınız.

-Başvurularınızı ilgili il ve ilçelerdeki SGK merkezine yapacaksınız.

Ev hanımları isteğe bağlı sigortalı ödemelerinde ilgili prim miktarının %32 sini ödeyecekler. Yani bu miktara bakarsak ödeyeceğiniz prim miktarı 2015’in ikinci yarısı için aylık 407.5 TL prim ödemelisiniz.

Emekli olarak başvurmak istediğinizde SGK kurumu sizi otomatik olarak primlerinizi ödediğiniz takdirde 4/B li yapıyor. Bunun olması çalışmayan kadınlara avantaj yerine dezavantaj oluyor nedeni de bir nevi işçi sınıfında olmayacaksınız. Çünkü her hangi bir işçi 4/a lı iken 7200 gün sonra emekli olurken, siz 4/b li olarak tam 9000 gün sonra emekli olacaksınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ