Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır

Banka Kara Liste
Paylaş
 
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bankalarla çalışmaya başladığınız andan itibaren, tüm hareketleriniz kayıt altına alınmaya başlanıyor. Bankalar ve resmi evraklar üzerinden yapılan tüm işlemler, bankalar, finans kuruluşları ve devlet kurumları tarafından kaydediliyor.

KKB (Kredi Kayıt Bürosu) bu amaçla, farklı bankaların temsilcilerinin bir araya gelerek oluşturduğu bir kurumdur. Ayrıca Merkez Bankası da, finansal konularda kayıtlar tutmaktadır. KKB tüm bankacılık işlemlerini kaydederken, Merkez Bankası sadece  sorunlu kayıtları tutar.

Kredi kuruluşları ve bankalar için en önemli referans KKB veri tabanı kayıtlarıdır. KKB kayıtlarında ciddi problemleri olanlar için kredi verilmemesi veya verilse bile yüksek faizlerde kredi verilmesi söz konusudur.

Banka işlemleriniz için tutulan kayıtlarda, ödemelerinizin düzenli, zamanında ve tam olup olmaması, çektiğiniz kredilerin miktarları, kredi arayışınızda uğradığınız bankalar, gibi bir çok bilgi yer almaktadır. Bu kayıtlar göz önüne alınarak size bir kredi notu belirlenir. Bankalar size kredi verip vermeme konusunda bu kredi notunu referans alırlar.

Kara liste bir yaptırım getirmez, sadece hakkınızda bir bilgi niteliğindedir. Bankalar kredi verirken sadece bunu bir bilgi olarak görürler, bankaya, devlet tarafından bir yaptırım uygulanmaz. Zaten bankalar kendilerine uygulanan resmi yaptırımları, kanunlardaki bir açığı bulup aşmayı başarıyorlar.

Banka Kara Liste

Banka Kara Liste

Kara listede olanlar için bankalardan veya finans kuruluşlarından kredi çıkması neredeyse imkansızdır. Budan dolayı kara listeye girmemek için dikkatli olmak gerekir. Kara listeden çıkmak için ise borçlarınızın tamamen ödenmesi ne yazık ki yetmiyor. Merkez Bankası kayıtlarındaki kötü sicilinizin silinmesi için resmi olarak 5 yıl beklenmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde, kara listeye düşecek başka bir hareketinizin olmaması, ödemelerinizi, düzenli ve zamanında yapıyor olmanız gerekmektedir.

Kara listeden çıkmanız kredi çekebileceğiniz anlamına gelmiyor. Tüm kayıtlarınız bir çok yerde mevcut. KKB ve banka kayıtlarında, neyi ne zaman yaptığınıza dair çok detaylı bilgiler var. KKB nin kuruluş nedenlerinden birisi de budur. Bir banka ile yaptığınız tüm işlemler, bütün bankalar tarafından bilinir ve takip edilir. Bankalar, farklı finans kuruluşlarından aldığınız kredinin detaylarını bile bilirler. Mesela siz banka aracılığı olmadan araba aldınız ve bu arabayı, banka ile alakası olmayan bir finans kuruluşundan aldınız. Bankaya ihtiyaç kredisi için gittiğinizde, banka çalışanı, kredi çektiğinizi söyler, kredi notunuzun düştüğünü veya arttığını bilebilir.

Müşterilerine kredi verip vermeme konusunda her bankanın ve finans kuruluşunun farklı hassasiyetleri ve kriterleri vardır. Banka istedikten sonra, kredi verip vermemesi konusunda dışarıdan gelen kesin bir yaptırım bulunmamaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

code

DMCA.com Protection Status